HER HALDE ANTEP Lİ OLUP DA ANTEP YEMEKLERİ TARİF ETMESEK OLMAZ .

YUVALAMA YEMEĞİ

Malzemeler:

500 gr. kemikli ya da kuşbaşı et
1 bardak nohut
3 bardak süzme yoğurt
1 yumurta
Yeteri kadar su
Sıvı yağ
Nane, tuz, karabiber
Köftesi için:
500 gr. pirinç
300 gr. yağsız, çiğköftelik et
Tuz, karabiber

GÜZEL ANTEP İN EN GÜZEL YEMEKLERİNDENDİR.

Hazırlanması:
Pirinç yıkanıp delikli bir süzgece alınır. Pirinç kuruduktan sonra et makinası, robot veya mermer üzerinde merdane kullanılarak çekilip un kıvamına yakın hale getirilir.
Un haline getirilen pirince yağsız kıyma, tuz ve karabiber eklenerek iyice yoğrulur. Yoğurma işleminde gerektikçe az miktarda su katılır
Kıvama gelen hamurun üzerine ıslak bir bez örtülür ve bu sırada yuvarlama işlemine başlanır
Yuvarlama için hamurdan alınan ceviz büyüklüğünde parça uzun ince bir şerit haline getirilip 5-6 mm uzunluğunda parçalar koparılır. Daha sonra bu koparılan parçalar avuç içlerinde yuvarlanarak süzgece konulur. (Yuvarlama işlemi sırasında bir tabağa aldığınız sıvıyağa elinizi batırıp avuçlarınıza sürmeniz gerekiyor.)

Tencereye su konup kaynatılır ve süzgece alınmış yuvarlamalar tencereye atılarak 5 dk. Kadar pişirilir. (Bu aşamada bir tane alıp tadına bakabilirsiniz. Hafif pişmiş olması gerekiyor.)
Diğer tarafta kuşbaşı et yemeğin yapılacağı tencerede çok az yağ ile biraz kavrulup üzeri su ile tamamlanarak pişirilir. (Eğer pişmemiş nohut kullanılacaksa bu aşamada önceden ıslanmış olan nohut etle birlikte pişirilir)

Pişmiş olan etin üzerine yuvarlama eklenir. Bir iki taşım birlikte kaynatmaya devam edilir.
Derin bir kaseye alınan yoğurda yumurta katılıp karıştırılır, üzerine eğer yemeğin suyu yeterli ise yemeğin suyundan, yeterli değilse sıcak su dökülerek koyu ayran kıvamına getirilir.
Bir yandan yemek karıştırılarak yavaş yavaş yoğurt yemeğe ilave edilir.Bu aşamada yemeğin tuzuna bakılıp tamamlanır ve yemeğin altı kapatılır.(Yoğurtlu yemek olduğundan ekşimemesi için tencerenin kapağı kapatılmamalı)
Üzeri için tavada yağ kızdırılıp nane atıldıktan sonra yemeğin üzerine dökülür.
Not: İlk kez deneyecekseniz miktarı azaltarak denemenizi tavsiye ederim. Pirinçle et birleştiği zaman hem bereketli oluyor hem de köfteler küçük küçük yuvarlandığından yapması zor oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir